A concave spherical mirror has a radius of curvature of 6.00 cm Calculate the lo
ID: 1476381 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 6.00 cm
Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 12.0 cm
Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 6.00 cm
Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 1.50 cm
Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 cm
Explanation / Answer
1/So + 1/Si = 2/R
S0=12cm
Si=?
R=6cm
1/Si = 1/12 + 2/6
Si = 2.43cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.