A concave spherical mirror has a radius of curvature of 7.00 cm . Part A Calcula
ID: 1571568 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 7.00 cm .
Part A
Calculate the location of the image formed by an 7.00 mm -tall object whose distance from the mirror is 14.0 cm .
Express your answer in centimeters to three significant figures.
Part C
Calculate the location of the image formed by an 7.00 mm -tall object whose distance from the mirror is 7.00 cm .
Express your answer in centimeters to three significant figures.
Part E
Calculate the location of the image formed by an 7.00 mm -tall object whose distance from the mirror is 1.75 cm .
Express your answer in centimeters to three significant figures.
Part G
Calculate the location of the image formed by an 7.00 mm -tall object whose distance from the mirror is 10.0 m .
Express your answer in centimeters to three significant figures.
Explanation / Answer
concave mirror so f= 7/2= 3.5 cm (positive)
mirror formula
A) 1/f= 1/u + 1/v
1/3.5= 1/14+1/v
v= 4.67 cm
C) 1/3.5= 1/7+1/v
v= 7.00 cm
e) 1/3.5=1/1.75+1/v
v=-3.50 cm ( Virtual image on the other side )
f) 1/3.5= 1/1000+1/v
v= 3.51 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.