A 6.0 kg cart (m 1 ) was observed moving north with a speed of 15.9 m/s before i
ID: 1261865 • Letter: A
Question
A 6.0 kg cart (m1) was observed moving north with a speed of 15.9 m/s before it collided with an identical cart m2 at rest. Assume the collision to be elastic.
a) What is in Joules the kinetic energy of the system of both carts before the collision?
b) What is in Joules the kinetic energy of the system of both carts after the collision?
c) What is in kg m/s the combined momentum of both masses after the collision?
d) What is the speed in m/s of m1 after the collision?
e) What is the speed in m/s of m2 after the collision?
Explanation / Answer
Momentum conservation
6*15.9 = 6 V2 - 6V1
V2 - V1=15.9
Elastic collision
V2 + V1 = 15.9
V2 = 15.9 m/sec (ans)
V1 = 0
a) Initial KE = 1/2*6*15.9^2 = 758.43 J (ans)
b) Final KE = initial KE = 758.43 J (ans)
c) Final momentum = 6*15.9 = 95.4 Kgm/sec (ans)
d) V1 = 0 m/sec (ans)
e) V2 = 15.9 m/sec (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.