Assume a square coil with eight windings in made of wires similar to the SF 38.
ID: 1286416 • Letter: A
Question
Assume a square coil with eight windings in made of wires similar to the SF 38. The coil is placed in a 4-T uniform magnetic field perpendicular to the plane of the coil. A 2 amp current passes coil.
SF 38 had a length 4.2cm.
1. What is the magnitude of the magnetic force on each side of the square coil?
2. Draw the forces on each side of th coil and the net force on the coil.
3. What happens if the magnetic field is parallel to the coil? How does the situation change? Illustrate your answer.
4. What is the magnetic dipole moment of the loop? Write as a vector, and then calculate the magnitude.
5. Find the max magnitude of the torque that the coil can experience.
Explanation / Answer
1) force on each segment, F = B*I*L*sin(90)
= 4*2*0.042
= 0.336 N
2) Fnet = 0
3) force on each segment, F = B*I*L*sin(0)
= 0
4) M = I*A
= 2*0.042^2
= 3.53*10^-3 A.m^2
5) Torque_max = B*I*A*sin(90)
= 4*2*0.042^2
= 0.014 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.