a block with a mass of 2.5 kg starts from rest at the top of the apparatus shown
ID: 1293402 • Letter: A
Question
a block with a mass of 2.5 kg starts from rest at the top of the apparatus shown below. it then slides without friction down the incline, and collides with a spring attached to a wall. The spring has a spring constant of K=120N/m. Using the principle of energy conservation,
a. find the initial gravitational potential energy of the block at point A
b. find the kinetic energy of the block at point B
c. what is the velocity of the block at point C?
d. what is the maximum compression of the spring when it is hit by the block?
a block with a mass of 2.5 kg starts from rest at the top of the apparatus shown below. it then slides without friction down the incline, and collides with a spring attached to a wall. The spring has a spring constant of K=120N/m. Using the principle of energy conservation, a. find the initial gravitational potential energy of the block at point A b. find the kinetic energy of the block at point B c. what is the velocity of the block at point C? d. what is the maximum compression of the spring when it is hit by the block?Explanation / Answer
a)
Gravitational potential energy = mgh = 2.5*9.8*1.2 = 29.4 J
b)
0.5mv^2 = mgh
v = sqrt [2gh] = sqrt [ 2 * 9.8 * 8 ] = 12.5 m/s
c)
The total gravitational potential energy at B is entirely converted into kinetic energy, so
v = 12.5 m/s
d)
0.5mv^2 = 0.5kx^2
x = sqrt [mv^2/k]
= sqrt [2.5 * 12.5^2 / 120]
= 1.8 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.