A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equ
ID: 1303865 • Letter: A
Question
A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equilibrium position, the origin, at t = 0 and moves to the right. The amplitude of its motion is 3.30 cm, and the frequency is 1.70 Hz.
(a) Find an expression for the position of the particle as a function of time. (Use the following as necessary: t, and ?.)
x =
(b) Determine the maximum speed of the particle.
. cm/s
(c) Determine the earliest time (t > 0) at which the particle has this speed
s
(d) Find the maximum positive acceleration of the particle.
cm/s2
(e) Find the earliest time (t > 0) at which the particle has this acceleration.
s
(f) Determine the total distance traveled between t = 0 and t = 0.88 s.
Explanation / Answer
motion should be in the form :
x(t) = 2.1 sin (2pi f) t
=> x(t) = 2.1 sin 8.17 t
so its speed is :
v(t) = dx/dt = 8.17(2.1) cos 8.17t
=> v(t) = 17.16 cos 8.17t
a) Vmax = 17.16 m/s
b) here u should have 8.17 t = pi = 3.14 approx so that |cos 8.17 t| = 1
=> t = 0.3845 s
c) a(t) = dv/dt = - 17.16 (8.17) sin 8.17t = -140.2 sin 8.17t
d) a(t) max = 140.2 m/s^2
e) 8.17t must equal (3pi/2) in order to get a = + 140.2
=> 8.17 t = 3pi/2 = 4.7
=> t = 0.576 s
f) 2.1 sin [8.17 (1.15)] - 0 = 0.0615 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.