a boy pushes a 5.00 kg cart in a circle, starting at 0.5 m/s and acceleration to
ID: 1305515 • Letter: A
Question
a boy pushes a 5.00 kg cart in a circle, starting at 0.5 m/s and acceleration to 4.00 m/s how much work was done on the cart?
----
a 0.500 kg kg particle has speed of 2.00 m/s at point A and kinetic energy of 7.50 j at point B. what is
a)its kinetic energy at A
b)its speed at B
c) the total work done on the particle as it moves from A to B
---
while training for breeding season a 380 gram male squirrel does 32 pushups in a minute , displacing its center of mass by a distance of 8.5 cm for each pushup. determine the total work done on the squirrel while moving upward(32 times)
Explanation / Answer
a)1st part
Work done
= Change in kinetic energy
= (1/2)mv^2 - (1/2)mu^2
= (1/2) * 5 * (4^2 - 0.5^2)
= 2.5 * (16 - 0.25)
= 39.9375 joule.
2nd part
a)0.5*m*v^2 = 1 j
b)5.4772255 m/s
c)7.5-1=6 j
3rd part
work done against gravity
32*m*g*h =32*0.38*9.81*0.085 = 10.139616 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.