An electron is to be accelerated in a uniform electric field having a strength o
ID: 1324368 • Letter: A
Question
An electron is to be accelerated in a uniform electric field having a strength of 2*10^6 V/m.A.What change in kinetic energy (in keV) of the electron if it is accelerated through 0.4m? B. How many km would it have to be accelerated to increase its energy by 42.5 GeV?
An electron is to be accelerated in a uniform electric field having a strength of 2*10^6 V/m.
A.What change in kinetic energy (in keV) of the electron if it is accelerated through 0.4m? B. How many km would it have to be accelerated to increase its energy by 42.5 GeV?
A.What change in kinetic energy (in keV) of the electron if it is accelerated through 0.4m? B. How many km would it have to be accelerated to increase its energy by 42.5 GeV?
Explanation / Answer
E=V/d
V=electric potential=2*106*0.4
=0.8*106V
kinetic energy is expressed as elctron volts
considering single electron
kinetic energy will be=1*0.8*106
=0.8*106ev
B)
KINETIC ENERGY=42.5ev
considering one electron
potential will be 42.5*109V
d=42.5*109/2*106
=21.25*103
=21.25km
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.