A 15 kg box sits stationary on a wooden floor. The coefficient of static frictio
ID: 1327901 • Letter: A
Question
A 15 kg box sits stationary on a wooden floor. The coefficient of static friction between them is 0.32.
A small child pushes against the box with a force of 20 N.
What is the force of static friction on the box?
a) 47 N, but the direction is undefined unless the box slides
b) 20 N, but the direction is undefined unless the box slides
c) 20 N in the direction opposite the child's push
d) 47 N in the direction opposite the child's push
e) 20 N in the same direction as the child's push
f) 47 N in the direction opposite the child's push
Explanation / Answer
mass of the box, m=15 kg
coefficient of static friction, us=0.32
force applied F=20N
frictional force f=us*N
f=us*mg
f=0.32*(15*9.8)
f=47.04 N
here,
applied force is less than the frictional froce (F<f)
d) 47 N in the direction opposite the child's push
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.