A 15 kg box slides down a long, frictionless incline of angle30°. It starts from
ID: 1669084 • Letter: A
Question
A 15 kg box slides down a long, frictionless incline of angle30°. It starts from rest at time t = 0 at the top ofthe incline at a height of 23 m above ground.
(a) What is the original potential energy of the box relative tothe ground?
J
(b) From Newton's laws, find the distance the box travels in 1 sand its speed at t = 1 s.
m
m/s
(c) Find the potential energy and the kinetic energy of the box att = 1 s.
J (kinetic energy)
J (potential energy)
(d) Find the kinetic energy and the speed of the box just as itreaches the bottom of the incline.
J
m/s
Explanation / Answer
a) PE = mgh = 15 * 9.8 * 23 = 3381J b) The distance traveled by the box s = ut+ 0.5at2 = 0 + 0.5 gsin t2 = 0.5 *9.8 sin30 * 1 = 2.45 m speed of the box v = u + at v = 0 + gsint ==> v = 9.8 sin30 * 1 = 4.9m/s c) KE = 0.5mv2 = 0.5 *15 *4.9 * 4.9 = 180.075J PE at t = 1s PE1 =PE - KE = 338 - 180.075 = 157.92 J d) At the bottom of the inclined plane the total potentialenergy is converted to KE ==> KE = 338 J speed of the box v = 2KE/m = 2*338 / 15 = 6.713 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.