A 326- g stationary air-track glider is attached to the end of an air track by a
ID: 1376947 • Letter: A
Question
A 326- g stationary air-track glider is attached to the end of an air track by a compressible spring with spring constant k = 6.42 N/m (see the figure). A 163- g glider moving at 1.27 m/s collides elastically with the stationary glider. How far does the spring compress? Assume that the air track is very much heavier than the gliders.
jonesf8_21.gif A 326- g stationary air-track glider is attached to the end of an air track by a compressible spring with spring constant k = 6.42 N/m (see the figure). A 163- g glider moving at 1.27 m/s collides elastically with the stationary glider. How far does the spring compress? Assume that the air track is very much heavier than the gliders.Explanation / Answer
apply linear kinetioc energy = grav pot energy
so
0.5 mv^2 = 0.5 kx^2
s0
x^2 = 0.163 * 1.27/(6.42 * 0.326)
x^2 = 0.0989
x = 0.314 m or 31.4 cm --------<<<<<<<<<<<<Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.