An RLC series circuit has a 2.7 ohm resistor, a 115 muH inductor, and a 725 muF
ID: 1413957 • Letter: A
Question
An RLC series circuit has a 2.7 ohm resistor, a 115 muH inductor, and a 725 muF capacitor. Find the circuit's impedance, in ohms, at 120 Hz. Find the circuit's impedance, in ohms, at 45 kHz. If the voltage source supplies an rms voltage of 5.68 V, what is the circuit's rms current, in amperes, at a frequency of 120 If the voltage source supplies an rms voltage of 5.68 V, what is the circuit's rms current, in amperes, at a frequency of 45 What is the resonant frequency, in kilohertz, of the circuit? What is the rms current, I_rms, in amperes, at resonance?Explanation / Answer
a)
here
Xc = 1 / ( 2 * pie * f * C)
Xc = 1 / ( 2 * 3.14 * 120 * 72.5 * 10^-6)
Xc = 18.3 ohm
then
Xl = 2 * pie * f * L
Xl = 2 * 3.14 * 120 * 115 * 10^-6
Xl = 0.0866 ohm
then impedence is Z = sqrt ( R^2 + ( Xl - Xc)^2 )
Z = sqrt( 2.7^2 + ( 0.0866 - 18.3)^2)
Z = 18.41 ohm
b)
here also we use the same formula
Xc = 1 / ( 2 * 3.14 * 4.5 * 10^3 * 72.5 * 10^-6 )
Xc = 0.488 ohm
then
Xl = 2 * 3.14 * 4.5 * 10^3 * 115 * 10^-6
Xl = 3.25 ohm
then the impedence is
Z = sqrt( 2.7^2 + ( 3.25 - 0.488)^2)
Z = 3.86 ohm
c)
Vrmc = V0 / sqrt2
V0 = 5.68 * sqrt2 = 8.032 volts
then
V = I * Z
8.032 / 18.41 = I
I = 0.436 amp
Irms = 0.436 / sqrt2 = 0.3083 amp
d)
here also
Irms = Vrms / Z
Irms = 5.68 / 3.86 = 1.47 amp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.