A car travels in a flat circle of radius R. At a certain instant the velocity of
ID: 1479978 • Letter: A
Question
A car travels in a flat circle of radius R. At a certain instant the velocity of the car is 24 m/s west and the acceleration of the car has components of 2.4 m/s^2 south. What is the radius of the circle? A particle moves at a constant speed in a circular path with a radius of 2.06cm. If the particle makes four revolutions each second, what is the magnitude of its acceleration? A car travels counterclockwise around a flat circle of radius 0.25 km at a m/s. When the car is at point A as shown in the figure, what is the car's accelerate Two balls, projected at different times so they don't collide, have trajectories A and B. as shown below. Ball A is in the air for a longer time than ball B. Ball B is in the air for a longer time than ball A. Ball B has a greater acceleration than ball A. Ball A has a greater acceleration than ball B.Explanation / Answer
1) The acceleration of the car is
a = sqrt [ (2.4)62 + (1.8)^2 ] = 3 m/s^2
The radius of the path is
r = V^2 / a = (24)^2 / 3 = 192m or 0.19 km
2)
Speed of the ciruclar path
V = 2 pi r / t = 2 pi (0.206) / 1s = 0.5177 m/s
Centipetal acceleration is
a = V/ r = (0.5177)^2 /0.0206 = 13 m/s^2
3)
Centripetal acceleration is towards the center. for a car at point A the centripetal acceleration is towards the center of in the direction of west so the answer would be
1.6m/s^2 west.
4)
Acceleration is constant so option d & e are wrong. The initial velocity of the graph B is higher than the initial velocity of the graph A. The time spent by graph B is higher than the time spent by graph A as the angle of projectile of B is larger than A. Here there can be more than one correct answer.
a and c are the correct option.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.