Two solenoids are nested coaxially such that their magnetic fields point in oppo
ID: 1493740 • Letter: T
Question
Two solenoids are nested coaxially such that their magnetic fields point in opposite directions. Treat the solenoids as ideal. The outer one has a radius of 20 mm, and the radius of the inner solenoid is 10 mm. The length, number of turns, and current of the outer solenoid are, respectively, 21.9 cm, 533 turns, and 5.43 A. For the inner solenoid the corresponding quantities are 18.7 cm, 393 turns, and 1.57 A. At what speed, v1, should a proton be traveling, inside the apparatus and perpendicular to the magnetic field, if it is to orbit the axis of the solenoids at a radius of 5.13 mm?
And at what speed, v2, for an orbital radius of 13.7 mm?
Note: this question has two answers but answers units are m/s
Explanation / Answer
For a solenoid magnetic field is given by
B = u0*(N/L)*i
for outer solenoid
Bo = 4*3.14*10^-7*533*5.43/0.219 = 0.0166 T
for inner solenoid
Bi = 4*3.14*10^-7*393*1.57/0.187 = 0.00414 T
Net magnetic field will be
Bnet = Bo - Bi = 0.0166 - 0.00414 = 0.01246 T
Now to find the proton's speed
Fm = Fc
qvB = mv^2/r
v = qBr/m
B = 0.01246 T
q = 1.6*10^-19
r = 5.13*10^-3 m
m = 1.67*10^-27 kg
v = 1.6*10^-19*0.01246*5.13*10^-3/(9.1*10^-31)
v = 1.123*10^7 m/sec
B.
this time r = 13.7*10^-3 m
v = 1.6*10^-19*0.01246*13.7*10^-3/(9.1*10^-31)
v = 3.001*10^7 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.