Two small spheres, each of mass 2.00 g, are suspended from the ceiling by string
ID: 3279129 • Letter: T
Question
Two small spheres, each of mass 2.00 g, are suspended from the ceiling by strings each 10.0 cm long [see the figure]. A uniform electric field E is applied in the +x-direction. The charges on the spheres are -5.00 times 10^-8 C and+5.00 times 10^-8 C. If the spheres are in equilibrium each at an angle of 10.0 degree to the vertical, what is the magnitude of the electric field? 60 6.24j N 76 (a) 2.61 times 10^5 i N/C: (b) -4.17 times 10^-14i N 94. 1.22 times 10^-3 m 116. 7.46 times 10^5 N/C: 45.0 degree (I) 1.00 times 10^3 N/C (II) 4.42 times 10^5 N/CExplanation / Answer
ii) m = 2 g = 2 x 10^-3 kg ; l = 10 cm = 0.1 m ;
q = -5 x 10^-8 C ; theta = 10 deg
Let T be the tension in the string, F1 = k q^2/d^2 ; F2 = q E
forces along x:
T sin(theta) = F2 - F1 (1)
along y:
T cos(theta) = mg (2)
1 / 2 gives us:
tan(theta) = (F2 - F1)/mg
F2 = mg tan(theta) + F1
q E = mg tan(theta) + k q^2/d^2
d = 2 L sin(theta)
E = mg tan(theta)/q + k q/(2 L sin(theta))^2 = 4.42 x 10^5 N/C
Hence,E = 4.42 x 10^5 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.