Two solenoids are nested coaxially such that their magnetic fields point in oppo
ID: 1514638 • Letter: T
Question
Two solenoids are nested coaxially such that their magnetic fields point in opposite directions. Treat the solenoids as ideal. The outer one has a radius of 20 mm, and the radius of the inner solenoid is 10 mm. The length, number of turns, and current of the outer solenoid are, respectively, 21.7 cm, 505 turns, and 5.35 A. For the inner solenoid the corresponding quantities are 18.3 cm, 333 turns, and 1.85 A. At what speed, v1, should a proton be traveling, inside the apparatus and perpendicular to the magnetic field, if it is to orbit the axis of the solenoids at a radius of 5.55 mm?
And at what speed, v2, for an orbital radius of 15.7 mm?
Explanation / Answer
here,
for the outer solenoid
r1 = 0.02 m
length , l1 = 0.217 m
number of turns , n1 = 505
current , I1 = 5.35 A
for the inner solenoid
r2 = 0.01 m
length , l2 = 0.183 m
number of turns , n2 = 333
current , I2 = 1.85 A
net magnetic feild , B = u0 * n1 * I1 /l1 - u0 * n2 * I2 /l2
B = 1.26 * 10^-6 * ( 505 * 5.35 /0.217 - 333 * 1.85 /0.183)
B = 0.0114 T
for radius , R1 = 0.00555 m
let the speed be v1
R1 = m * v1 /( q * B)
0.00555 = 1.67 * 10^-27 * v1 /( 1.6 * 10^-19 * 0.0114)
v1 = 6061.8 m/s
for radius , R2 = 0.0157 m
let the speed be v2
R2 = m * v2 /( q * B)
0.0157 = 1.67 * 10^-27 * v2 /( 1.6 * 10^-19 * 0.0114)
v2 = 17147.8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.