Two solenoids are nested coaxially such that their magnetic fields point in oppo
ID: 1526406 • Letter: T
Question
Two solenoids are nested coaxially such that their magnetic fields point in opposite directions. Treat the solenoids as ideal. The outer one has a radius of 20 mm, and the radius of the inner solenoid is 10 mm. The length, number of turns, and current of the outer solenoid are, respectively, 20.9 cm, 551 turns, and 5.93 A. For the inner solenoid the corresponding quantities are 18.9 cm, 329 turns, and 1.83 A. At what speed, v_1, should a proton be traveling, inside the apparatus and perpendicular to the magnetic field, if it is to orbit the axis of the solenoids at a radius of 5.07 mm? And at what speed, v_2, for an orbital radius of 14.3 mm?Explanation / Answer
for outer solenoid
L1 = 0.209 m
r1 = 20 mm = 0.02 m
n1 = 551
i1 = 5.93 A
B1 = uo*(n1/L1)*i1 = 4*pi*10^-7*(551/0.209)*5.93 = 0.01965 T
-------------------
for inner solenoid
L2 = 0.189 m
r2 = 10 mm = 0.01 m
n2 = 329
i2 = 1.83 A
B2 = uo*(n2/L2)*i2 = 4*pi*10^-7*(329/0.189)*1.83 = 0.004 T
Bnet = B1 - B2 = 0.01565 T
for circular motion
v = qBR/m
v = (1.6*10^-19*0.01565*5.07*10^-3)/(1.67*10^-27)
V1 = 7602 m/s
-----------
R = 14.3 > r2
Bnet = B1
v2 = (1.6*10^-19*0.01965*14.3*10^-3)/(1.67*10^-27)
v2 = 26921.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.