Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 82% Mastering Physics
ID: 1536789 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 82% Mastering Physics: Assignment-4 Secure https://session.masteringphysics.com/myctitemview?assignmentProblemIDa76016689&offset; next PHYSICS 1963 SPRING 2017 signed Assignment 4 Exercise 22.24 Exercise 22.24 Part A A very small object with mass 8.50x10 kg and What initial speed must the object have in order for its olosest distance of approach to the sheet to be 0.340 m positive charge 7.30x10 C is projected directly Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. toward a very large insulating sheet of positive charge that has uniform surface charge density 5.90 x 10 BC/m The object is initially o 540 m from the sheet. 35.17 Submit My Answers Give Up Incorrect: Try Again: 2 attempts remaining Not quite. Check through your calculations; you may have made a rounding error or used the wrong number o BraviExplanation / Answer
Electric filed = Surface charge density/2 epsilon not = 5.90*10^-8/2*8.85*10^-12= 3333.33 N/C
Potential = E/d= 3333.33/0.54= 6172.8395 V at closer distance Potentail = 3333.33/0.34=9803.91176 V
Potential difference= 3631.0723 V
So 0.5 mv^2= q* deltaV
0.5*8.5*10^-9*v^2= 7.30*10^-9 * 3631.0723
v=78.97 m/s
check calculations once !
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.