Two forces, of magnitudes F 1 = 80.0 N and F 2 = 45.0 N , act in opposite direct
ID: 1550193 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 80.0 N and F2 = 45.0 N , act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1) Initially, the center of the block is at position xi = -1.00 cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 3.00 cm
Part A
Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 80.0 N as the block moves from xi = -1.00 cm to xf = 3.00 cm .
Express your answer numerically, in joules.
Part B
Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 45.0 N as the block moves from xi = -1.00 cm to xf = 3.00 cm .
Express your answer numerically, in joules.
Part C
What is the net work Wnet done on the block by the two forces?
Express your answer numerically, in joules.
Part D
Determine the changeKfKi in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -1.00 cm to xf = 3.00 cm .
Express your answer numerically, in joules.
Explanation / Answer
A)W1=F1*dx = 80.0*[3.00-(-1.00)]= 240 J
A)W2=F2*dx = 45.0*[3.00-(-1.00)]= 180 J
C)Wnet = W1+W2 = 240+180 = 420 J
D)KE = Wnet = 420 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.