Two forces, of magnitudes F 1 = 80.0 N and F 2 = 40.0 N , act in opposite direct
ID: 3900952 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 80.0N and F2 = 40.0N , act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1) Initially, the center of the block is at position xi = -5.00cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 3.00cm .
Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 80.0N as the block moves from xi = -5.00cm to xf = 3.00cm .
Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 40.0N as the block moves from xi = -5.00cm to xf = 3.00cm .
What is the net work Wnet done on the block by the two forces?
Determine the changeKf?Ki in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -5.00cm to xf = 3.00cm .
Explanation / Answer
W1=f1.x
=80(0.03-(-0.05))
=6.4 J
W2=f2.x
=-40*(0.03-(-0.05))
=-3.2 J
Net work done = W1+W2
=6.4-3.2
= 3.2 J
Changw in kinetic energy= net work done
=3.2 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.