An object is at x = 0 at t = 0 and moves along the x axis according to the veloc
ID: 1591829 • Letter: A
Question
An object is at x = 0 at t = 0 and moves along the x axis according to the velocity-time graph in Figure P2.62. What is the object's acceleration between 0 and 4.0 s? What is the object's acceleration between 4.0 s and 9.0 s? What is the object's acceleration between 13.0 s and 18.0 s? At what time(s) is the object moving with the lowest speed? At what time is the object farthest from x = 0? What is the final position x of the object at t = 18.0 s? Through what total distance has the object moved between t = 0 and t = 18.0 s?Explanation / Answer
between 0 to 4 seconds, the veloicty is constant
hence acceleration=rate of change of velocity with repsect to time=0
part b:
between 4 seconds to 9 seconds, velocity increases linearly
hence acceleration=change in velocity/change in time
=(20-(-10))/(9-4)=6 m/s^2
part c:
between 13 seconds to 18 seconds, the velocity is decreasing linearly.
then acceleration=change in veloicty/change in time
=(0-20)/(18-13)=-4 m/s^2
part d:
lowest speed is -10 m/s^2 and it is between t=0 to t=4 seconds
part e:
equation for veloicty:
v=-10 m/s , 0<t<4
=>dx/dt=-10
==>x=-10*t+c
where c is a constant
at t=0, x=0==>c=0
at the end of t=4 seconds, x=-10*4=-40 m
v=6*t-34, for 4<t<9
==>dx/dt=6*t-34
==>x=3*t^2-34*t+c
at t=4 seconds, x=-40 m
==>-40=48-34*4+c
==>c=48
then x(t)=3*t^2-34*t+48
at t=9 seconds, x=-15 m
v=20 , 9<t<13 seconds
dx/dt=20
==>x=20*t+c
at t=9 seconds, x=-15 m
==>c=-195
hence x(t)=20*t-195 , 9<t<13
at x=13 seconds, x=65 m
for 13<t<18 , v=-4*t+72
==>dx/dt=-4t+72
==>x=-2*t^2+72*t+c
at t=13 seconds, x=65 m
==>c=-533
==>x(t)=-2*t^2+72*t-533
at t=18 seconds, x=115 m
hence maximum distance the object is from the origin is 115 m and at t=18 seconds
f)final position is 115 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.