A 23.8-pound object has the following acceleration components: What is the magni
ID: 1594874 • Letter: A
Question
A 23.8-pound object has the following acceleration components:
What is the magnitude of the net force acting on the object at time t = 4.07 s?
What is the direction of the net force at this same time? Give your answer as a number of degrees counter-clockwise from the x axis.
Explanation / Answer
At t = 4.07 s
ax=(.55M/s2)+(.77m/s3)t
ax = 0.55 + 0.77x.4.07 = 3.683 m/s²
ay=(10.5m/s2)-(.91m/s3)t
ay = 10.5 - 0.91x4.07 = 6.79 m/s²
You can add these components and use F=ma, where 'a' is the resultant acceleration. or you can work out Fx and Fy and combine these. It doesn't' make any difference....
F_x = m*a_x = 23.8 x 3.683 = 87.65 N
F_y = m*a_y = 23.8 x6.796 = 161.74 N
|F| = (F_x² + F_y²)
= (87.65² + 161.74²)
= 183.96N
Angle = tan-1(F_y/F_x) = tan-1(161.74/87.65) = 61.54
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.