Two 2.7-cm-diameter electrodes with a 0.20-mm-thick sheet of Teflon between them
ID: 1605331 • Letter: T
Question
Two 2.7-cm-diameter electrodes with a 0.20-mm-thick sheet of Teflon between them are attached to a 9.0 V battery. Without disconnecting the battery, the Teflon is removed.
Part A
What is the charge before the Teflon is removed?
Part B
What is the potential difference before the Teflon is removed?
Part C
What is the electric field before the Teflon is removed?
Part D
What is the charge after the Teflon is removed?
Part E
What is the potential difference after the Teflon is removed?
Part F
What are the electric field after the Teflon is removed?
Explanation / Answer
a) C = 0A/d = 8.85*10^-12*3.14*0.0135^2/2*10^-4 = 25.32 pF
q = cv = 227.9 *10^-12 C
b) v = 9 V
c) E = V/d = 45*10^3 V/m
d) c' = kc = 2*25.32*10^-12 = 50.64 pF
q' = 2* 227.9 *10^-12 C = 455.8 *10^-12 C
e) v = 9V
f) E' = E/k = 22.5*10^3 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.