A block of mass 500 g is attached to a horizontal spring, whose force constant i
ID: 1627835 • Letter: A
Question
A block of mass 500 g is attached to a horizontal spring, whose force constant is 25.0 N/m . The block is undergoing simple harmonic motion with an amplitude of 6.00 cm . At t=0 the block is 4.00 cm to the left of its equilibrium position and is moving to the right. At what time t 1 will it first reach the limit of its motion to the right?
Part A
Which of the following quantities are known in the situation described in the problem introduction?
Check all that apply.
Check all that apply.
x0 , initial displacement t1 , time at which block reaches its far right position , phase angle m , mass of the block T , period of oscillation k , force constant of the spring A , amplitude of oscillation , angular frequencyExplanation / Answer
y = A sin (t + )
= arc sin (-4/6)
= - 0.729727656 rad
= (k/m)
y = A sin (t(k/m) - 0.729727656)
the time that it first reach the limit of its motion to the right if:
y = 0.06 m
0.06 = 0.06 sin (t(25/0.5) - 0.729727656)
(t(25/0.5) - 0.729727656) = ½
t = 0.325343 sec
t measured from the first time of mass in equilibrium system
period
T = 2/
T = 2/(k/m)
T = 2(m/k)
T = 2(0.5/25)
T = 0.8886 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.