a patient with a pacemaker is mistakenly scanned for an MRI image. a 11.5 cm lon
ID: 1658717 • Letter: A
Question
a patient with a pacemaker is mistakenly scanned for an MRI image. a 11.5 cm long section of pacemaker wire moves at a speed of 7.5 cm/s perpendicular to the MRI units magnetic field and a 21.5 Mac hall voltage is induced. what is the magnetic field strength of he MRI in T? ommor/T ake TutorialAssignment.aspx Home 1 Student: dalton.summers@okstate.ed Help Pro Lecture Quiz 14 TA . Punya Begin Date: 9, 3 AM Due Date AM End Date: (50%) Problem 2: A patent with a pacemaker is mistakenly beng scanned for an MRI image. A 11.5 long secton of pacemaker wire moves at a speed of 7.5 ca's perpendicular to the MRI unit's magnetic field and a 21.5 mV Hall voltage bs induced Randomized Variables = 21.5 miV v7.5 em's 1=11.5 cm what s the magnetic field strength of the MRI in T. Grade Sum Potential cotan ai os0 atan() | -, acotano cosh) tan cotasho Submissions Attengts rema lo per aters detailed view 1 23 Degrees Radians Submit Hint I give up Hints:--deextes Pet hit ilan resiting. Feedback: dedaction per teedback 40Explanation / Answer
induced emf e = B*v*l*sintheta
B = magnetic field
v = speed of the wire = 7.5 cm/s = 0.075 m/s
l = length of the wire = 11.5 cm = 0.115 m
theta = angle between B and v = 90 degrees
21.5*10^-3 = B*0.075*0.115*sin90
B = 2.49 T <<<<------ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.