Consider the following figure. (If you need to use co or -oo, enter INFINITY or
ID: 1661780 • Letter: C
Question
Consider the following figure. (If you need to use co or -oo, enter INFINITY or -INFINITY, respectively.) 10 x (cm) 5 24 x (cm) -q 10 -2q +q +3q Find the total electric field in N/C at x 5.00 cm in part (b) of the figure above given that q = 5.00 nC. (a) N/C (b) Find the total electric field in N/C at x = 11.30 cm in part (b) of the figure above. (Include the sign of the value in your answer.) N/C If the charges are allowed to move and eventually be brought to rest by friction, what will the final charge configuration be? (That is, will there be a single charge, double charge, etc., and what will its value(s) be? Use the following as necessary: q.) (c)Explanation / Answer
part a:
field due to negative charge is towards the charge.
field due to positive charge is away from the charge.
electric field due to -2q at x=5 cm:
as charge is -ve, field is along -ve x axis.
distance=5-1=4 cm=0.04 m
field magnitude=k*charge/distance^2
=9*10^9*(2*5*10^(-9))/0.04^2
=56250 N/C
field due to +3q:
as charge is positive, field is away from the charge and along -ve x axis.
distance=3 cm=0.03 m
field magnitude=k*charge/distance^2
=9*10^9*(3*5*10^(-9))/0.03^2
=1.5*10^5 N/C
field due to -q:
as charge is negative, field is along +ve x axis.
distance=14-5=9 cm=0.09 m
field magnitude=k*q/distance^2
=9*10^9*(5*10^(-9))/0.09^2
=5555.6 N/C
so total field is along -ve x axis.
field magnitude=56250+1.5*10^5-5555.6=2.007*10^5 N/C
so answer=-2.007*10^5 N/C
part b:
electric field due to -2q at x=11.3 cm:
as charge is -ve, field is along -ve x axis.
distance=11.3-1=10.3 cm=0.103 m
field magnitude=k*charge/distance^2
=9*10^9*(2*5*10^(-9))/0.103^2
=8483.4 N/C
field due to +q:
as charge is positive, field is towards +ve x axis.
distance=11.3-5=6.3 cm=0.063 m
field magnitude=9*10^9*5*10^(-9)/0.063^2
=1.1338*0^4 N/C
field due to +3q:
as charge is positive, field is away from the charge and along +ve x axis.
distance=11.3-8=3.3 cm=0.033 m
field magnitude=k*charge/distance^2
=9*10^9*(3*5*10^(-9))/0.033^2
=1.2397*10^5 N/C
field due to -q:
as charge is negative, field is along +ve x axis.
distance=14-11.3=2.7 cm=0.027 m
field magnitude=k*q/distance^2
=9*10^9*(5*10^(-9))/0.027^2
=6.1782*10^4 N/C
total field is along +ve x axis.
net field magnitude=1.8861*10^5 N/C
part c:
final charge will be all at infinity as that will reduce the total potential energy.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.