A cylinder with a piston contains 0.250 mol of ideal oxygen at apressure of 2.00
ID: 1662196 • Letter: A
Question
A cylinder with a piston contains 0.250 mol of ideal oxygen at apressure of 2.00 x 105 Pa and a temperature of355K. The gas first expands isobarically to 3 times itsoriginal volume, and finally it is cooled isochorically to itsoriginal pressure. A) Show the series of processes on a PV diagram.B) Compute the temperature during the isothermal compression. C)Compute the maximum pressure. D) Compute the total work done by thepistin on the gas during the series of processes. E) How much heatwas transferred in or out of the piston during the series ofprocesses.Explanation / Answer
# moles is n = 0.250 mol P1 = 2.00*105Pa T1 = 355 K And V2 = 3V1 Charles law we have V2 / V1 = T2 / T1 T2 = 3T1 = 3(355K) = 1065 KRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.