An electric field of approximately +100 V/m is often observed nearthe surface of
ID: 1675732 • Letter: A
Question
An electric field of approximately +100 V/m is often observed nearthe surface of the Earth. If this were the field over theentire surface of the Earth,A) What would be the total electrical flux over the Earths'entire surface? B) What would be the magnitude and sign of the charge on theEarth? C) What would be the electrical potential at a point near theEarth's surface?
A) What would be the total electrical flux over the Earths'entire surface? B) What would be the magnitude and sign of the charge on theEarth? C) What would be the electrical potential at a point near theEarth's surface?
Explanation / Answer
= E A = 100 * 4 R2 = 400 *(6.37 * 10E6)2 = 5.10 * 10E16 N-m2 / C q = 0 = 8.85 * 10E-12 * 5.1 *10E16 = 4.51 * 10E5 C V = k q / r = 9 * 10E9 * 4.51 * 10E5 / 6.37 * 10E6 = 6.37 *10E8 J/CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.