An electric field of intensity 3.7kN/C is applied along the x-axis. Calculate th
ID: 1681485 • Letter: A
Question
An electric field of intensity 3.7kN/C is applied along the x-axis. Calculate the electric fluxthrough a rectangular plane 0.350 m wide and 0.700 m long if thefollowing conditions are true. (a) The plane is parallel to the yz-plane.1 Nm2/C
(b) The plane is parallel to the xy-plane.
2 Nm2/C
(c) The plane contains the y-axis, and its normal makes an angle of35.0° with the x-axis.
3 Nm2/C
(a) The plane is parallel to the yz-plane.
1 Nm2/C
(b) The plane is parallel to the xy-plane.
2 Nm2/C
(c) The plane contains the y-axis, and its normal makes an angle of35.0° with the x-axis.
3 Nm2/C
Explanation / Answer
(a) flux = E A cos = 3700 * 0.245 * cos0 = 906.5 Nm2/C (b) flux = 3700 * 0.245 *cos90 = 0 (c) flux = 3700 * 0.245 *cos35 = 742.56
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.