An electric field of intensity 4.2kN/C is applied along the x-axis. Calculate th
ID: 1755648 • Letter: A
Question
An electric field of intensity 4.2kN/C is applied along the x-axis. Calculate the electric fluxthrough a rectangular plane 0.350 m wide and 0.700 m long if thefollowing conditions are true. (a) The plane is parallel to the yz-plane.
1 Nm2/C
(b) The plane is parallel to the xy-plane.
2 Nm2/C
(c) The plane contains the y-axis, and its normal makes an angle of45.0° with the x-axis.
3 Nm2/C
(a) The plane is parallel to the yz-plane.
1 Nm2/C
(b) The plane is parallel to the xy-plane.
2 Nm2/C
(c) The plane contains the y-axis, and its normal makes an angle of45.0° with the x-axis.
3 Nm2/C
Explanation / Answer
Electric flux through a plane is givenby = E* A * cos E = Strength ofelectricfield, A = Areaof plane = 0.350 *0.700 = 0.245 m2, = anglebetween field and area vector ( area vector is normal tothe plane of area) a. = 00 = 4.2* 103 * 0.245 * cos00 = 1.029 *103 N-m2/C b. = 900 = 4.2* 103 * 0.245 * cos900 = 0 N-m2/C c. = 450 = 4.2* 103 * 0.245 * cos450 = 7.28 *102 N-m2/C = 4.2* 103 * 0.245 * cos00 = 1.029 *103 N-m2/C b. = 900 = 4.2* 103 * 0.245 * cos900 = 0 N-m2/C c. = 450 = 4.2* 103 * 0.245 * cos450 = 7.28 *102 N-m2/C = 4.2* 103 * 0.245 * cos450 = 7.28 *102 N-m2/CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.