When a 2.80-kg object is hungvertically on a certain light spring described by H
ID: 1681978 • Letter: W
Question
When a 2.80-kg object is hungvertically on a certain light spring described by Hooke's law, thespring stretches 3.06 cm. (a) What is the force constant of thespring?1 N/m
(b) If the 2.80-kg object is removed,how far will the spring stretch if a 1.40-kg block is hung on it?
2 cm
(c) How much work must an external agent do to stretch the samespring 6.60 cm from its unstretchedposition?
3 J (a) What is the force constant of thespring?
1 N/m
(b) If the 2.80-kg object is removed,how far will the spring stretch if a 1.40-kg block is hung on it?
2 cm
(c) How much work must an external agent do to stretch the samespring 6.60 cm from its unstretchedposition?
3 J
Explanation / Answer
(a) mass m = 2.80 Kg elongation x = 3.06 cm = 0.0306 m we know that F = k*x where k = force constant Somg = k*x k = mg/x =(2.80*9.8)/0.0306 = 896.73 N/m (b) m = 1.4 Kg now elongation in the spring x = mg/k = (1.4*9.8)/896.73 =0.0153 m (c) elongation x = 6.60 cm = 0.066 m work done w = 1/2 k x2 = 0.5*896.73*0.066*0.066 = 1.953 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.