When a 2.60-kg object is hungvertically on a certain light spring described by H
ID: 1738068 • Letter: W
Question
When a 2.60-kg object is hungvertically on a certain light spring described by Hooke's law, thespring stretches 2.43 cm. (a) What is the force constant of thespring?1 N/m
(b) If the 2.60-kg object is removed,how far will the spring stretch if a 1.30-kg block is hung on it?
2 cm
(c) How much work must an external agent do to stretch the samespring 7.70 cm from its unstretchedposition?
3 J (a) What is the force constant of thespring?
1 N/m
(b) If the 2.60-kg object is removed,how far will the spring stretch if a 1.30-kg block is hung on it?
2 cm
(c) How much work must an external agent do to stretch the samespring 7.70 cm from its unstretchedposition?
3 J
Explanation / Answer
mass m = 2.6 kg Expansion x = 2.43 cm = 0.0243 m (a). force constant k = mg / x = 1048.55 N / m (b). Required expasion = Mg / k = ( 1.3 * 9.8 ) / 1048.55 =0.01215 m = 1.215 cm (c). external work W = ( 1/ 2) k X ^ 2 = 0.5 * 1048.55 * ( 7.7 * 10 ^ -2 m ) ^ 2 = 3.108 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.