A 1000V battery, a 3000 resistor and a 0.5 f capacitor are connected in series w
ID: 1683429 • Letter: A
Question
A 1000V battery, a 3000 resistor and a 0.5 f capacitor are connected in series with a switch. The time constant for such a circuit, designated by the Greek letter, , is defined as the time required to charge the capacitor to 63% of it capacity after the switch is closed. A) Find the time constant of the circuit a) 6.0 x 10^9 s b) 1.7 x 10^-10 s c) 1.7 x 10^-7 s d) 1.5 x 10^-3 s B) If the capacitor is initially uncharged, what is the value of the current the moment after the switch is closed? a)0.39 A b)0.33 A c)0.84 A d)2000 A A 1000V battery, a 3000 resistor and a 0.5 f capacitor are connected in series with a switch. The time constant for such a circuit, designated by the Greek letter, , is defined as the time required to charge the capacitor to 63% of it capacity after the switch is closed. A) Find the time constant of the circuit a) 6.0 x 10^9 s b) 1.7 x 10^-10 s c) 1.7 x 10^-7 s d) 1.5 x 10^-3 s B) If the capacitor is initially uncharged, what is the value of the current the moment after the switch is closed? a)0.39 A b)0.33 A c)0.84 A d)2000 AExplanation / Answer
R = 3000 E = 1000 V C = 0.5 F = 0.5*10^-6 F (A) time constant = CR = 0.5*10^-6*3000 = 1.5*10^-3 s = 1.5 ms so correct option is (d) (B) Initial charging current I0 = E/R = 1000/3000 = 0.33 A so correct option is (b)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.