A car travels up a hill at a constant speed of 21 km/h and returns down the hill
ID: 1686198 • Letter: A
Question
A car travels up a hill at a constant speed of 21 km/h and returns down the hill at a constant speed of 53 km/h. Calculate the average speed for the round trip. I've tried getting average speed by adding the two speeds together then dividing by 2 to get 37 km/h but the website says it's not correct. Is there another way to do this??A car travels up a hill at a constant speed of 21 km/h and returns down the hill at a constant speed of 53 km/h. Calculate the average speed for the round trip. I've tried getting average speed by adding the two speeds together then dividing by 2 to get 37 km/h but the website says it's not correct. Is there another way to do this??
Explanation / Answer
average speed = total distance traveled /total time = [53 +21 ] / 2 = 37 km /h = 37 * 1000 / [60 *60 ] m/s = 370 /36 = 10.277 m/s ************** you are correct *****************
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.