The figure below is a section of a conducting rod of radius R 1 = 1.40 mm and le
ID: 1693703 • Letter: T
Question
The figure below is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.40 mm and length L = 12.70 m inside a thin-walled coaxial conducting cylindrical shell of radius R2 = 10.6R1 and the (same) length L. The net charge on the rod is Q1 = +3.68 × 10-12 C; that on the shell is Q2 = -2.12Q1. What are the (a) magnitude E and (b) direction (radially inward (type 1) or outward (type 0)) of the electric field at radial distance r = 2.18R2? What are (c)E and (d) the direction (1 for inward, 0 for outward) at r = 5.29R1? What is the charge on the (e) interior and (f) exterior surface of the shell?
Give electric fields in N/C and charges in Coulombs.
I have gotten all of the parts correct except for part a and i've tried it four different times! i'm not quite sure where to go from here!
I got my Q=-4.1216E-12
and my r= .0323512 m
(a) Number Units N/C or V/mExplanation / Answer
Just kidding I had the answer I just was putting the negative and the magnitude is positive!!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.