The figure below is a section of a conducting rod of radius R 1 = 1.40 mm and le
ID: 1754398 • Letter: T
Question
The figure below is a section of a conducting rod of radiusR1 = 1.40 mm and length L = 13.30 minside a thin-walled coaxial conducting cylindrical shell of radiusR2 = 10.2R1 and the (same)length L. The net charge on the rod isQ1 = +3.41 × 10-12 C; that onthe shell is Q2 = -2.09Q1.What are the (a) magnitude E and(b) direction (radially inward (type 1) or outward(type 0)) of the electric field at radial distance r =2.29R2? What are (c)Eand (d) the direction (1 for inward, 0 foroutward) at r = 5.31R1? What is thecharge on the (e) interior and(f) exterior surface of the shell?
Give electric fields in N/C and charges in Coulombs.
Explanation / Answer
given length of conducting rod L = 13.30m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.