A baseball approaches home plate at a speed of 48.0 m/s, moving horizontally jus
ID: 1698429 • Letter: A
Question
A baseball approaches home plate at a speed of 48.0 m/s, moving horizontally just before being hit by a bat. The batter hits a pop-up such that after hitting the bat, the baseball is moving at 50.0 m/s straight up. The ball has a mass of 145 g and is in contact with the bat for 2.40 ms. What is the average vector force the ball exerts on the bat during their interaction?on bat = N
needs to be in component form i^ and j^ form
Explanation / Answer
THIS WILL BE HELPFUL FOR YOU P(initial) = 145 x 10^-3 x 40 = 5.8 N-s {on X-axis} P(final) = 145 x 10^-3 x 58 = 8.41 N-s {on Y-axis} P(applied) = ?[(5.8)^2 + (8.41)^2] =>P(applied) = 10.22 N-s By F = P/?t =>F = 10.22/(2.10 x 10^-3) =>F = 4864.80 Newton
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.