a 8.11 g bullet is fired into a 0.524 kg block attached to the end of a 0.694 m
ID: 1699303 • Letter: A
Question
a 8.11 g bullet is fired into a 0.524 kg block attached to the end of a 0.694 m nonuniform rod of mass 0.424 kg. The block-rod-bullet system then rotates in the plane of the figure, about a fixed axis at A. The rotational inertia of the rod alone about A is 0.0970 kg·m2. Treat the block as a particle. (a) What then is the rotational inertia of the block-rod-bullet system about point A? (b) If the angular speed of the system about A just after impact is 7.06 rad/s, what is the bullet's speed just before impact?Explanation / Answer
r = 0.694 m
Moment of inertia of the system I = 0.0970 + (0.524 + 0.00811)r^2
= 0.0970 + 0.5321(0.694)^2
= 0.0970 + 0.2562
= 0.3532 Kg m^2
According to law of conservation of angular momentum
lo = L
mvr = I
(0.00811)v(0.694) = 0.3532 * 7.06
v = 443.14 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.