Two 2.5-cm-diameter electrodes with a 0.20-mm-thick sheet of Teflon between them
ID: 1708083 • Letter: T
Question
Two 2.5-cm-diameter electrodes with a 0.20-mm-thick sheet of Teflon between them are attached to a 9.0 V battery. Without disconnecting the battery, the Teflon is removed.Part A
What is the charge before the Teflon is removed?
Express your answer using two significant figures.
Q = ______C
Part B
What is the potential difference before the Teflon is removed?
Express your answer using two significant figures.
V = _______V
Part C
What is the electric field before the Teflon is removed?
Express your answer using two significant figures.
E = ________V/m
Part D
What is the charge after the Teflon is removed?
Express your answer using two significant figures.
Q = _______C
Part E
What is the potential difference after the Teflon is removed?
Express your answer using two significant figures.
V = ________V
Part F
What are the electric field after the Teflon is removed?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
given diameter of electrodes d = 2.5cm = 0.025m radius of electrodes r = d/2 = 0.025m/2 = 1.25* 10^-2m thick ness of teflon t = 0.20* 10^-3m voltage across the two plates v0 = 9.0v dielectric constant of teflon k = 2.1 A) charge before teflon is removed Q =k 0Av0/t = (2.1)8.85 * 10^-12 C^2/N.m^2 ( 3.14) ( 1.25 * 10^-2m)^2 * 9.0v/ 0.20 * 10^-3m = 410.3 * 10^-12C B) potential difference before teflon is removed is same because battery is not disconted V = = 9.0v C) intial electric field V = E0t/k E0 = Vk/t = (2.1)9.0v/0.20 * 10^-3m = 94500V/m electric field before teflon is removed E = E0/k = 94500V/m/2.1 = 45000V/m D) charge after teflon is removed Q= Cv0 = 0Av0/t =8.85 * 10^-12 C^2/N.m^2 ( 3.14) ( 1.25 * 10^-2m)^2 * 9.0v/ 0.20 * 10^-3m = 195.3 * 10^-12C E)potential difference afterteflon is removed is same because battery is not disconted F) electric field E = V/t = 9.0v/0.20 * 10^-3m =45000V/m = 0Av0/t =8.85 * 10^-12 C^2/N.m^2 ( 3.14) ( 1.25 * 10^-2m)^2 * 9.0v/ 0.20 * 10^-3m = 195.3 * 10^-12C E)potential difference afterteflon is removed is same because battery is not disconted F) electric field E = V/t = 9.0v/0.20 * 10^-3m =45000V/mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.