A standing wave on a tight string experiment is set up in thelaboratory. The str
ID: 1726366 • Letter: A
Question
A standing wave on a tight string experiment is set up in thelaboratory. The string is stretched between two posts that are1.5 m apart. When the string is vibrated at a frequency of 60Hz, a standing wave of four loops can be seen. The linear massdensity of the string is 1.5 g/m. A. What is the wave speed of the standing wave? B. What is the tension in the string? A standing wave on a tight string experiment is set up in thelaboratory. The string is stretched between two posts that are1.5 m apart. When the string is vibrated at a frequency of 60Hz, a standing wave of four loops can be seen. The linear massdensity of the string is 1.5 g/m. A. What is the wave speed of the standing wave? B. What is the tension in the string? A. What is the wave speed of the standing wave? B. What is the tension in the string?Explanation / Answer
Length of the string, L = 1.5 m Frequency, f = 60 Hz No. of loops, n = 4 Length of each loop, L' = /2 (where = wavelength ) Total length of all loops = n L' = 4 * ( / 2 ) = 2 But, Total length , L = 1.5 m 2 = 1.5 m Wavelength, = 0.75 m Linear mass density, = 1.5 g/m = 1.5 X 10 -3 kg/m (a) Speed of the wave in the string, V = f = 60 * 0.75 = 45 m/s (b) Velocity of transverse wave, V = ( T / ) Tension, T = V 2 = 45 2 * 1.5 X 10 -3 = 3.04 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.