A standing wave on a string has the form: y(x,t) = (3.6 mm)sin[x/(3.6 m)]cos[(14
ID: 1955101 • Letter: A
Question
A standing wave on a string has the form:y(x,t) = (3.6 mm)sin[x/(3.6 m)]cos[(143.0 rad/s)t].
Two traveling waves combined to form this standing wave, one moving to the right (positive x-direction) and one moving to the left.
a. What is the amplitude of the right-moving wave?
b. What is the amplitude of the left-moving wave?
c. What is the wavelength of the right-moving wave?
d. What is the wavelength of the left-moving wave?
e. What is the speed of the right-moving wave?
f. What is the speed of the left-moving wave?
I really need well detailed naswer please
thanks
Explanation / Answer
given that standing wave equation is y(x,t) = (3.6 mm)sin[x/(3.6 m)]cos[(143.0 rad/s)t]. ......(1)we need to compare this equation with resultant standing wave equation y( x,t) = (2 a sin kx) cos t ......(2) comparing equation (1) and (2) 2a = 3.00mm a = 3.00 mm/2 = 1.5 mm here a is amplitude of right and left travelling wave a) amplitude of rigth moving wave a = 1.5 mm b) amplitude of left moving wave a = 1.5 mm and also k = 1/ 3.6 m here k = 2/ 2/ = 1/ 3.6 m = 2 ( 3.6 m) = 22.6 m so wave length of righ and left travelling wave = 22.6 m angular frequency of the wave is = 143 .0 rad/s 2f = 143 .0 rad/s f = 143 .0 rad/s/ 2 = 22.77 Hz speed of the wave v = f = ( 22.6 m) ( 22.77 Hz) = 514.61 m/s so speed of the left and righ moving waves is 514.61 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.