A body oscillates with simple harmonic motion along thex-axis. Its displacement
ID: 1726808 • Letter: A
Question
A body oscillates with simple harmonic motion along thex-axis. Its displacement varies with time according to the equationx = 6.0 sin ( /2 t). The acceleration in (m/s2) ofthe body at t = 7.0 s is approximately ___. A.) 18 B.) 8.9 C.) 5.9 D.) 15 E.) 27 A body oscillates with simple harmonic motion along thex-axis. Its displacement varies with time according to the equationx = 6.0 sin ( /2 t). The acceleration in (m/s2) ofthe body at t = 7.0 s is approximately ___. A.) 18 B.) 8.9 C.) 5.9 D.) 15 E.) 27Explanation / Answer
Given that the displacement of thewave is x = 6.0 sin ( /2) t The velocity of the wave is v = dx/dt = 3cos(/2)t acceleration of the wave is a= -( 32 /2 )sin(/2)t at t = 7.0s the acceleration is a= 14.80 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.