Response 1 Response 1 An electron enters a uniform magnetic field B= 0.23 T at a
ID: 1763506 • Letter: R
Question
Response 1 Response 1 An electron enters a uniform magnetic field B= 0.23 T at a 37 degree angle to vector B . Determine the radius r and pitch p (distance between loops) of the electron's helical path assuming its speed is 2.4 x 10^6 m/s. (See figure.) r = 4.7397e-5 p = 2.978e-4 Response 2 An electron enters a uniform magnetic field B= 0.23 T at a 37 degree angle to vector B . Determine the radius r and pitch p (distance between loops) of the electron's helical path assuming its speed is 2.4 x 10^6 m/s. (See figure.) r = .047397e-5 p = .2978 Response 3 An electron enters a uniform magnetic field B= 0.23 T at a 37 degree angle to vector B . Determine the radius r and pitch p (distance between loops) of the electron's helical path assuming its speed is 2.4 x 10^6 m/s. (See figure.) r = .047397 p = .2978Explanation / Answer
the force due to magnetic field acting on the electronto keep it circular motion F = BqV sin = mV^2 / r , centripetal force r= mV / Bq sin r = radius of the circular path V = velocity of theelectron B = magneticfield q = 1.6*10^-19Col = 37. pluggin these values we can solve for radisu ofthecircular path. b) time period of single rotation T = 2m / Bq V cos = horizatal component of velocity of electron pitch = T * V cos.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.