Chapter 31 Begin Date: 1030/2017 11:0000 AM- Due Date: 11/6/2017 11 5900 PM End
ID: 1775746 • Letter: C
Question
Chapter 31 Begin Date: 1030/2017 11:0000 AM- Due Date: 11/6/2017 11 5900 PM End Date: 12/16201711:59 00 PM (13%) Problem 8: A potential difference between its plates is Vo-395 V. The capacitor is then capacitor begins to discharge. Randomized Variables to a resistor of resistance R-9.5 ·The switch S is closed, and the R-9.5 kQ Otheexpertta.com Partial Deductions Submissions asin acos0 atanO acotan0 sinh0 per attermpt) tn amperes. 20% Part (d) Calculate the potential difference le in ots between the capactor plates at tine r-5.0 ms after the switch is closed. the capacitor has to one fourth its maximum valueExplanation / Answer
(A) T = R C = (9.5 x 10^-3) (8 x 10^-6)
T = 0.076 s
(B) Q0 = C V0
= (8 uF) (395) = 3160 uC
(C) I = 395 / 9500 = 0.042 A
(D) V = V0 e^(-t/T)
V = 395 e^(-0.005/0.076) = 370 Volt
(E) 0.25 = e^(-t/0.072)
t = 0.10 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.