Chapter 30, Problem 29 In the figure, a metal rod is forced to move with constan
ID: 2201983 • Letter: C
Question
Chapter 30, Problem 29 In the figure, a metal rod is forced to move with constant velocity along two parallel metal rails, connected with a strip of metal at one end. A magnetic field of magnitude B = 0.436 T points out of the page. (a) If the rails are separated by 32.4 cm and the speed of the rod is 63.3 cm/s, what is the magnitude of the emf generated in volts? (b) If the rod has a resistance of 17.3 ? and the rails and connector have negligible resistance, what is the current in amperes in the rod? (c) At what rate is energy being transferred to thermal energy?Explanation / Answer
The area that is enclosed by the rod and rails
A = (v t) L
We can write the magnetic flux
B = B A cos90°
= Bv t L cos90°
= Bv t L
Now that we know the magnetic flux, we can compute the emf
|| = B L v
= 0.436 * 0.324 * 0.633/s
= 0.089 V
Using this emf, we can find the current and power.
i = /R
= 0.089/17.3
= 5.16 mA
P = 2/R
= 0.000457 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.