Consider the following figure. (Assume V = 14 R1 = 2.7 , and R2 1.5 .) Ri 24 V 3
ID: 1788127 • Letter: C
Question
Consider the following figure. (Assume V = 14 R1 = 2.7 , and R2 1.5 .) Ri 24 V 3.0 5.0 (a) Can the circuit shown above be reduced to a single resistor connected to the batteries? Explain No. Some simplification could be made by recognizing that the 2.1? and the 4.0? resistors are in series, adding to give a total of 6.1?; and the 5.0? and 1.4? resistors form a series combination with a total resistance of 64 ?. The circuit cannot be simplified any further, and Kirchoffs rules must be used to analyze the circuit. Score: 1 out of 1 Comment (b) Calculate each of the unknown currents 11, I2, and 13 for the circuit. (Give the magnitude of the current only.) Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. A Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. A Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. A 12 I-Explanation / Answer
(b) usingkirchoof current law
i1-i2-i3=0 ----------------------(1)
using kirchoffs voltage law in the upper loop,
i1 (2.7)+i1 (4)+i3 (3)-24=0
6.7i1+3 i3=24 -------------------------------(2)
using KVL for lower loop,
i2 (1.5)+i2 (5)- 14-i3 (3)=0
6.5 i2-3 i3= 14 ------------------------------------(3)
solvig equations (1),(2),(3), we get
i1=3.25 A
i2=2.5 A
i3=0.75A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.