Chapter 28, Problem 040 A wire 1.92 m long carries a current of 13.5 A and makes
ID: 1791993 • Letter: C
Question
Chapter 28, Problem 040 A wire 1.92 m long carries a current of 13.5 A and makes an angle of 51.60 with a uniform magnetic field of magnitude B- 2.14 T Calculate the magnetic force on the wire. Number the tolerance is +/-2% Click if you would like to Show Work for this question: Units Open Show Work By accessing this Question Assistance, you will learm while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor. Question Attempts: O of S used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER SUBMIT ANSWER Earn Maximum Points available only if you answer this question correctly in four attempts or less.Explanation / Answer
L = 1.92 m
I = 13.5 A
theta = 51.6 degree
B = 2.14 T
magnetic force on the wire = BIL * sin(theta)
magnetic force on the wire = 2.14 * 13.5 * 1.92 * sin(51.6 degree)
magnetic force on the wire = 43.5 N
the magnetic force on the wire is 43.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.