The baseball player A hits the baseball at vA = 43ft/s and theta A = 68 degree f
ID: 1823499 • Letter: T
Question
The baseball player A hits the baseball at vA = 43ft/s and theta A = 68 degree from the horizontal. When the ball is directly overhead of player B he begins to run under it. Determine the constant at which B must run is order to make the catch at the same elevation at which the bed was hit. (Figure 1) Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Determine the distance of in order to make the catch at the same elevation at which the bed was hit. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
if v of player(B) be 43cos(68) = 16.1 ft/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.