Calculate the outlet mass flow rate of water in pounds mass per hour for the con
ID: 1863333 • Letter: C
Question
Calculate the outlet mass flow rate of water in pounds mass per hour for the conditions below. Show all of your work & watch your units!
v_in = 500ft/sec
p_in = 62.3 lb_m/ft^3
A_in = 36 in^2
m_out = ??? lb_m/hr
A_out - 5in^2
flow direction --------> ------>
Explanation / Answer
m_in=density*v*A
density=62.30 lb/ft3
v=500ft/sec
A=36 in^2 =36*0.006945=0.25 ft^2
m_in=62.30*500*0.25=7787.5 lb/s
7787.5 lb/s =7787.5/3600 lb_m/hr =2.163 lb_m/hr
m_in = m_out= 2.163 lb_m/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.