Chapter 09, Problem 42 Your answer is partially correct. Try again. A 13.0-m len
ID: 1863739 • Letter: C
Question
Chapter 09, Problem 42 Your answer is partially correct. Try again. A 13.0-m length of hose is wound around a reel, which is initially at rest. The moment of inertia of the reel is 0.520 kg-m2, and its radius is 0.190 m. When turning, friction at the axle exerts a torque of magnitude 3.20 N-m on the reel. If the hose is pulled so that the tension in it remains a constant 29.0 N, how long does it take to completely unwind the hose from the reel? Neglect the mass of the hose, and assume that the hose unwinds without slipping. Numbe2.5599 the tolerance is +/-2% Click if you would like to Show Work for this question: Units SExplanation / Answer
a=Angular accleration=net torque/I=2.31/0.52=4.44
T=Total angle required=13/(2*pi*0.19)=10.88
t=sqrt(2*T/a)=2.2sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.